Датчики руху та присутності в 70% проектів входять до складу системи розумного будинку, а також можуть використовуватись як самостійні пристрої контролю включення та відключення освітлення. Датчики оснащують спеціальними PIR-сенсорами, здатними вловлювати інфрачервоне випромінювання. На підставі змін відображення пристрій отримує відомості про рух об'єкта і після аналізу природного джерела світла приймає рішення про включення або невключення освітлення. Обидва види датчиків працюють за подібними принципами — відмінності полягають у зоні дії.
Відмінності датчиків
Обидва типи датчиків спрацьовують при виявленні руху, що виникає у функціональній зоні PIR-сенсора. Коли об'єкт залишає зону роботи датчика, перестає його фіксувати. Починає працювати таймер зворотного відліку для вимкнення світла. Відмінності цих груп датчиків полягають у різних зонах чутливості, і навіть спрацьовуванні руху з різною інтенсивністю.
Датчик руху не має зони високої чутливості і спрацьовує тільки на великий рух за умови недостатності денного світла. Вимірювання світла відбувається при виявленні першого руху. Якщо рівень освітленості виявиться недостатнім — світло увімкнеться. При припиненні активності в зоні дії сенсорного елемента датчик починає зворотний відлік відключення освітлення. Серед особливостей датчиків руху можна виділити:
- Корпус із захищеністю від пилу та вологи, що важливо для застосування в умовах вулиці або у вологих приміщеннях.
- Добре підходять для організації освітлення в рухомих зонах квартири чи будинку — сходові прольоти, вхідні двері, пральня, гараж, склад, підвал.
- Використання в зонах зі слабким денним світлом або за його відсутності.
Датчик руху для освітлення заощаджує електроенергію, оскільки за відсутності рухомості в робочій зоні пристрою воно відключає живлення світильника.
Датчик присутності здатний реєструвати будь-який рух постійно, його особливістю є зона високої чутливості. Реагує навіть на незначний рух, залишаючи освітлення у приміщенні увімкненим. Досить незначної рухливості рук під час роботи за комп'ютером підтримує роботу світильника.
Особливості датчика присутності людини:
- Багатофункціональність. Багато моделей регулюють рівень яскравості світіння ламп за різними протоколами залежно від природного світла.
- Можливість підключення додаткового сценарію керування сторонніми навантаженнями з окремими інтервалами спрацьовування. У таких випадках основний керуючий канал відповідає за включення світла, та додатково може бути підключений кондиціонер в офісі або інше обладнання. При цьому вимикання світла за достатньої кількості денного світла не відключає додаткове обладнання.
Датчик присутності для освітлення підтримує комфортне освітлення у приміщенні, де заплановано тривале перебування людей.
Застосування датчиків присутності та руху на практиці
Підключення датчика руху та присутності є актуальним при облаштуванні системи керування світлом у конкретному приміщенні. Також вони можуть бути кінцевим пристроєм у системі розумного будинку.
Датчики з дизайнерським оформленням застосовуються переважно у приватних будинках, рідше — у квартирах, під час проведення ремонту за оригінальним дизайн-проектом.
Для вуличного використання краще підібрати варіанти з підвищеною захищеністю від пилу та вологи. Такі вироби також підходять для складських приміщень та кімнат, де можливе підвищення вологості повітря та скупчення пилу.
В офісах зазвичай використовуються багатофункціональні датчики руху та присутності з можливістю проведення налаштування параметрів. Їх кількість та розташування закладається у проектну документацію, тому підбір має бути заснований на розрахунку зон видимості та можливостей пристроїв.