Продуктивність великої рогатої худоби (ВРХ) в першу чергу залежить від якості кормів. Клімат не дозволяє тримати корів на цілорічному випасі. Включення в раціон великої рогатої худоби комбікормів дає можливість збагатити його всіма необхідними компонентами для нормального росту тварин і високих надоїв. Повнораціонні склади містять збалансований комплекс поживних речовин, вітамінів, мінералів і ферментів, підібраних з урахуванням віку і породи. На відміну від зерносумішей для ВРХ їх не потрібно комбінувати з іншими інгредієнтами. Всі компоненти комбікорму поєднуються так, щоб підвищити засвоюваність продукту.
Плюси комбікормів для ВРХ
Їх застосування дозволяє збільшити продуктивність тварин на 10-12%. Особи, які отримують комбікорм, краще ростуть, менше хворіють, дають більше молока. Крім того, у них підвищуються показники відтворення і збільшується продуктивний період.
Готовий комбікорм містить поживні речовини в найбільш зручною для засвоєння формі. Відповідно, корови отримують більше корисних елементів з того ж кількості продуктів.
Рецептури кормів розробляються під конкретний вік і породу і стимулюють підвищення потрібних заводчику показників.
Використання готових сумішей дає можливість скоротити витрату продукту. Тварини насичуються меншою кількістю корму, а завдяки включенню в його склад добавок для поліпшення апетиту з'їдають його практично повністю. В результаті знижується кількість відходів.
У комбікорми вводять ферменти і мінерали, що підтримують оптимальну життєдіяльність ВРХ, наприклад сіль.
Сухі суміші зручні в транспортуванні і розраховані на тривале зберігання. Вони не втрачають своєї поживної цінності і не уражаються мікотоксинами і шкідливими мікроорганізмами.
Комбіновані корми просто дозувати. Залишки легко видаляються з лотків, що спрощує підтримку гігієни в корівнику.
Компоненти комбікорми для ВРХ
Види і кількість інгредієнтів в конкретних продуктах розрізняються залежно від того, для якої групи тварин вони призначені. Однак основу всіх кормосмесей для ВРХ складають компоненти рослинного походження:
- Зернові (ячмінь, пшениця, кукурудза, просо, тритикале). Є джерелом вуглеводів і протеїнів, їх процентний вміст може доходити до 85%.
- Бобові (соя, нут, горох, люпин) забезпечують потребу тварин у білку. У комбікормах для відгодівлі ВРХ їх частка може становити до 45%.
- Шроти і макухи (продукти переробки соняшнику, льону, сої, ріпаку) заповнюють брак жирів. Кількість компонентів, отриманих в процесі виробництва рослинних масел, - від 15 до 25%.
- Трав'яне борошно, висівки є джерелом клітковини, необхідної жуйних тварин для нормального травлення. В якості альтернативи використовують фуражне зерно. Частка клітковини повинна бути не менше 20-25%.
Комбікорм для ВРХ
Для заповнення потреби ВРХ у вітамінах, мінералах і тваринному білку в комбікорми додають дріжджі, кормові фосфати, сіль високого очищення, м'ясо-кісткове, кров'яне або рибну муку.
Комплекси біологічно активних речовин включають в себе в різних співвідношеннях:
- вітаміни А, Е, D;
- макро- (кальцій, фосфор, натрій, магній);
- і мікроелементи (залізо, марганець, мідь, йод, сірку, цинк, кобальт).
- Можливість тривалого зберігання продукту досягається за рахунок додавання компонентів, що перешкоджають злежуванню і розвитку шкідливих мікроорганізмів.