Перед будівництвом лазні необхідно визначитись із характеристиками печі. Від матеріалів, виду палива, наявності нагрівача для отримання гарячої води залежить пристрій самої лазні. Хоча є і зворотна залежність – від розміру лазні та парної залежить потужність печі. Ось усі ці фактори і необхідно враховувати. Печі для сауни та лазні можна купити тут.
Матеріал топки
Цегла. Якщо говорити про традиції, то класична лазня мала пекти з цегли. І не тому, що сталь чи чавун були невідомі, — цегляна піч довго нагрівається, а й довго остигає, а для великої родини це було важливо. Тим більше за режимом роботи цегляна піч відноситься до періодичної (під час прийому лазні піч не топлять). У будь-якому випадку, в лазні парилися довго і зі смаком. Але цегляна піч має низку особливостей, які з позиції сучасних вимог належать до недоліків.
Цегляну піч неможливо купити у буквальному значенні слова. Це штучний продукт ручної роботи. А з огляду на те, що справжніх пічників небагато, то це справжній ексклюзив, який коштує чимало.
Цегляні печі вимагають закладки окремого фундаменту, який здатний витримати навантаження від печі та димоходу (його також роблять із цегли).
Метал. Це сучасна піч, яка займає небагато місця. Вона проста в установці та обслуговуванні, досить швидко прогріває лазню. Існує великий вибір моделей вітчизняних та іноземних виробників, який дозволяє підібрати необхідні характеристики за потужністю та типом палива.
Більшість металевих печей мають топку із жаростійкої нержавіючої сталі з високим вмістом хрому. Чавун, на відміну опалювальних колів, зустрічається рідко. Зовні стоїть кожух-конвектор, а підвищення теплоємності використовується кам'янка.
Тип палива
Три типи енергоносіїв можуть бути задіяні під час функціонування печі: дрова, газ, електрика.
Дрова — традиційний тип палива у сауні. Вибір дров'яної печі виправданий у регіонах, де вони коштують недорого чи взагалі безкоштовні. За вартістю отримання кіловату теплової енергії дрова посідають друге місце після природного газу (наступний йде скраплений газ). Як і для опалювальних котлів, для ефективної роботи є певні вимоги щодо вологості дров. Недоліки у них такі самі:
• складність в експлуатації (зберігання запасу дров, розпалювання, підтримка вогню, чищення топки); • особливості в облаштуванні та обслуговуванні димаря.
Газ — відносно недороге паливо. Але як не дивно, газові печі для лазні по суті лише починають освоювати ринок. Основний недолік - необхідність у магістральному газі. Враховуючи дорожнечу його проведення з нуля, якщо на ділянці газу немає, а для приготування їжі та опалення в будинку використовуються інші види палива, це може бути реальною проблемою. Крім того, якщо дров'яні та електричні печі можна встановити самостійно і для цього не знадобиться оформлення дозволу, то монтаж газового обладнання вимагає залучення спеціалістів з відповідним допуском. І, знову-таки, це коштує невиправданих грошей. Ще один момент: у наших платіжках за газ істотну частку займає «послуга з доставки», і якщо навіть лазня буде використовуватися час від часу — оплачувати «доставку» доведеться цілий рік.
Електрика — найдорожчий енергоносій, особливо з огляду на зростання тарифів. Але електричні печі найпростіші в установці та підключенні (виділена лінія, захисний автомат та заземлення). На відміну від дров і газу немає продуктів згоряння, які треба відводити. А завдяки простому пристрою та відсутності димаря, вони найкомпактніші.
Ну а така опція, як парогенератор, дозволить створити ефект справжньої парної, навіть не маючи великого об'єму кам'яниці. Крім того, парогенератор допоможе пройти навіть сеанс аромотерапії.
Потужність
Як і при виборі котла є спеціальні калькулятори, які переведуть площу (обсяг) парної лазні в кіловати печі. Але зазвичай це можна зробити шляхом нескладних приблизних оцінок (тим більше, що зазвичай потрібен деякий запас).
Нагрівання температури повітря та огороджувальних поверхонь житлового приміщення до 20–25°C вимагає 1 кВт на 10 кв. м (при висоті стелі 2,5 м). Парна вимагатиме у 3-4 рази більше (зазвичай її нагрівають до 60 °C, а у випадку з фінською сауною і до 100 °C). Для нагрівання кам'янки і бака з водою цю цифру множать на 3, всього 6 кВт. Якщо для лазні використовується зруб без утеплення фасаду, цифру множать в 1,5 рази = 9 кВт. Суміжні приміщення (передбанник і мийна) також вимагають обігріву, там хоч температура і менша, але площа більша, отже, доведеться і цю цифру подвоїти = 18 кВт. А для забезпечення швидкого розігріву потрібна потужність на 50% більше. Разом - 27 кВт на 25 куб. метрів парної. Зазвичай так і рекомендують – 1 куб. м парної потребує потужність печі для лазні 1 кВт.
Для газової та електричної печі потужність зазвичай вказують у паспорті на виріб. Дров'яні печі можуть не мати такий параметр документації (багато залежить від якості дров). Але усереднений показник потужності можна визначити за обсягом камери згоряння — приблизно це 50% від обсягу в літрах.